wz
DOMŮ menu

Půjčka na auto | karavan

Půjčka na auto, leasing, úspory nebo půjčovna?

Nákup karavanu nebo obytného auta je možné financovat z úspor, bankovní účelové nebo bezúčelové půjčky, finančního leasingu, operativního leasingu nebo nebankovní půjčky. Další z možností oblíbených především na počátku devadesátých let je varianta / forma leasingu, tak zvaný leaseback, častěji zmiňovaný nebo, chcete-li, vžitý jako zpětný leasing. Dlouhá léta používaný termín byl a stále ještě je spojovaný s automobily, v posledních dvou letech roste jeho užívání ve spojitosti s nemovitostmi, respektive, s finančním úvěrem zajištěným právě nemovitostí.

Půjčka na pořízení karavanu vs poskytovatel půjčky

Z hlediska poskytovatele bývá půjčka na auto poskytnuta ze soukromých zdrojů / úspor, z bankovních nebo nebankovních zdrojů. Nejčastější jsou bankovní zdroje a leasing, i přes pokles rychlosti růstu i nadále roste podíl operativního leasingu, jehož výhodou je, že kupujicí má v rámci leasingové smlouvy zajištěné i další služby jako jsou servis, řešení pojistných událostí, silniční daň, dálniční známky, výměnu a přezutí pneu, běžnou údržbu, skladování pneu a další podobné služby.

Porovnání forem financování

Porovnání / srovnání celkové částky pro různé způsoby financování na konci sledovaného období má smysl pouze a jen tehdy, pokud srovnáváme srovnatelné. Při rozhodování je zapotřebí vzít v úvahu všechny varianty včetně zapůjčení vozu z půjčovny, propočítat jejich celkovou finanční náročnost a poté srovnávat pouze srovnatelné údaje, to jest stejnou délku období, pořizovací cenu včetně poskytnutých výhod. Výsledný údaj bude mít vypovídací hodnotu potřebnou pro správné finanční rozhodnutí pouze v případě, pokud všechny porovnávané formy financování budou zahrnovat veškeré náklady, to jest včetně nákladů pojištění, servisu, vyřizování pojistných událostí a tak zvanou hodnotu odložené příležitosti, jako jsou finanční výnosy z uložených peněz, pokud pořídíme vůz na splátky nebo leasing.

Srovnání bankovních a nebankovních půjček / úvěrů

Bankovní i nebankovní spotřebitelské úvěry porovnáte ve srovnávačích finančních služeb. Pár minut strávených nad články o nebankovních úvěrech mohou výrazně pomoci při orientaci v základních parametrech a při idenfitifikaci rizik zadlužení. Pokud automobil není prostředkem obživy nebo není základním prostředkem pro její získání, je dobré formu financování jeho pořízení důkladně zvážit a konzultovat. Výsledkem mohou být desetitícové úspory nejen na přímých a nepřímých výdajích.

Finanční poradenství zdarma

Pokud si výsledkem srovnávání jednotlivých možností financování nejste jistí, využijte právní a finanční poradenství zdarma poskytované státem podporovanými občanskými poradnami. Zaměstnanci poraden mají intenzivní zkušenosti s finančním poradenstvím, zadlužením i aktuálním stavem nabídek jednotlivých poskytovatelů. Poradenství zdarma lze využít při jakémkoliv typu zadlužení i hledání možností, jak zadlužení snížit a zlevnit a to nejen v případě exekuce.